Advertistment

Rozhovory s profesorom Zelinom

alebo v suteréne bytia

 

 

 

  • Počet strán: 176 strán
  • Väzba: pevná väzba
  • Rozmer: 147x210x15 mm
  • Hmotnosť: 360 g
  • Jazyk: slovenský jazyk
  • ISBN: 9788010013074
  • Rok vydania: 2008

 

 

Profesor Zelina knižne

 

Slovensko má veľa vynikajúcich osobností. Problémom je, že o nich vie verejnosť dosť málo. Jednou z nich je určite pedagóg a psychológ profesor Miron Zelina. Unikátna osobnosť slovenského i európskeho školstva. Patriot, humanista, jedinečný majster slova – hovoreného i písaného. Verejnosť ho pozná viac cez jeho tvorbu, odborné postoje a literatúru. Ale o ňom samotnom, o jeho živote toho veľa ľudia nevedia.

Človeka formuje jeho rodinné prostredie, škola, učitelia, osudné momenty a neskôr jeho vôľa, ochota vybojovať vlastnú vojnu s osudom a možnosťami, ktoré máme. Profesor Zelina je typickým príkladom človeka, ktorému osud nedal nič zadarmo aby on dnes rozdával plným priehrštím múdrosť a vzdelanosť, aby kreoval kontúry slovenského školského systému, ale aj verejnú mienku a presadzoval dobro vo veciach verejných.

Slovenské pedagogické nakladateľstvo vydáva v týchto dňoch, ako svoju prvú novoročnú knihu práve knihu rozhovorov Ľubomíra Pajtinku s Mironom Zelinom s názvom „Rozhovory s profesorom Zelinom, alebo v suteréne bytia“. Civilný, ľudský i odborný pohľad na svet okolo profesora od detských rokov až po profesijnú dráhu napísanú ľahkým zrozumiteľným jazykom plnú múdrych postrehov i príhod a príbehov o živote jednej z najznámejších osobností súčasného školstva. Tak trochu cestopis životných osudov slovenského človeka, ktorý sa spoza Tatier z malej dedinky Kubachy vyberie ako rozprávková Maruška, ktorú vyženie macocha do nečasu, do veľkého sveta. Keď si človek pozrie životopisy slávnych osobností zistí, že snáď u každej z nich jestvuje mimoriadne ťažké obdobie, ktoré ich dostalo do stavu, kedy museli siahnuť na dno fyzických, ale najmä psychických síl. Bolo na nich, či sa dokážu so situáciou vyrovnať, vybojovať svoj súboj, alebo padnúť na kolená. Tí slávni to dokázalo a to ich zvyčajne posilnilo a zocelilo. Naučili sa práve kvôli problémom v ktorých sa ocitli bojovať s osudom a okolnosťami. Nie každá ťažkosť je pre človeka na škodu a to je aj príklad profesora Zelinu. Keď mu komunisti zakázali publikovať, keď sa ocitol v podzemných priestoroch Poradne v Košiciach, musel si vybojovať svoj boj. A dokázal to. Práve vtedy tvrdo študoval, písal, tvoril...Podstatné je, že nabral silu a chuť, motiváciu ísť dopredu. Posúvať seba, ale aj svoje poznanie dopredu. Posúvať dopredu aj vedu, najmä pedagogickú a psychologickú a tieto v službách školstva, detí, mládeže, učiteľov. Dnes pozná pedagogické i nepedagogické Slovensko profesora Zelinu, ako človeka analytika, človeka tvorcu , človeka koncipujúceho stratégie a vízie, cesty k lepšiemu vzdelávaciemu systému i lepšiemu človeku a svetu.

Svet, ani Slovensko sa nemôže zaobísť bez takýchto ľudí. Bez prognostikov a konštruktérov v ktorejkoľvek oblasti ľudského poznania. Profesor Zelina a jeho príbeh sú slovenským príbehom poznačeným dejinami, okolnosťami, problémami, neprajnosťou, ale aj tvrdou prácou, chuťou víťaziť a prekonávať prekážky a byť úspešným.

Kniha rozhovorov je nielen spoveďou profesora a prehľadom jeho životných osudov, ale aj súhrnom jeho pedagogických pohľadov na svet a vzdelanie človeka. Je súčasne poučným čítaním pre každého, kto chce poznať recept na problémy a starosti človeka. A čo už viac si od dobrej knihy možno želať?

 Objednať

Kontaktné údaje

Meno:*
Priezvisko:*
Ulica:*
PSČ:*
Mesto:*
E-mail:*
Telefón:
Údaje označené hviezdičkou sú povinné!

 

Kniha:Rozhovory s profesorom Zelinom
Počet Kusov:*
Cena 1ksknihu predáva SPN

Advertistment